Bracia Bartłomiej i Kacper Obrzutowie zwyciężyli w IX Konkursie Wiedzy Informatycznej, organizowanym przez Zespół Szkół nr 8. Bartłomiej tryumfował już po raz drugi, jego brat - uczeń gimnazjum - jest na początku niezwykle obiecującej drogi na informatyczne szczyty. O finalistów konkursu już się biją firmy, bazujące na najnowocześniejszych technologiach.
Konkurs startował w 2000 roku jako skromna impreza dla uczniów szkół średnich w Wałbrzychu. Zainteresowanie rywalizacją w tej dziedzinie okazało się tak duże, że już wkrótce w komputerowe szranki stanęła młodzież z innych miast, a do szkół średnich dołączyły gimnazja. W tym roku o zwycięstwo walczyli uczniowie z powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego i świdnickiego, razem 48 gimnazjalistów i 35 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
Rangę konkursu doceniło wiele szacownych firm i urzędów. Patronował jej starosta wałbrzyski oraz dolnośląski kurator oświaty, a do organizacji włączyli się: Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, spółka Heapmail Internet Solutions, Rotary Klub Świdnica - Wałbrzych i Dolnośląski Park Technologiczny w Szczawnie Zdroju, a na nagrody grosza nie pożałowały firmy Kruk S.A. i Advatech. Przedpołudniowe testy wyłoniły dwudziestu finalistów, którzy przystąpili do decydujących rozgrywek, opartych na umiejętnością praktycznego i twórczego wykorzystania wiedzy informatycznej. Ci którzy odpadli, zostali podbudowani przez organizatorów elektronicznymi gadżetami i dyplomami, a także zapewnieniem, że sam udział w konkursie świadczy i ich ponadprzeciętnej wiedzy. Wszyscy zostali zaproszeni do przyszłorocznej rywalizacji.
Zwycięzcy wyszli z konkursowej potyczki objuczeni najnowocześniejszymi laptopami, nagród nie zbrakło też dla zdobywców drugich i trzecich miejsc. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych drugą lokatę zdobył Paweł Maj z “budowlanki” w Świdnicy, a trzecią Kacper Burzyński z Zespołu Szkół w Bielawie. Drugie miejsce wśród gimnazjalistów przypadło Justynie Solskiej (w konkursie startowały, niestety, tylko trzy przedstawicielki płci pięknej) z gminazjum nr 12 w Wałbrzychu, a trzecie – Pawłowi Szczepanowskiemu z gimnazjum nr 13, także w Wałbrzychu. Nagrodę specjalną dla Karola Łuczaka z Walimia przyznała firma Advatech.
szela
- Prosta droga w świat internetu
Pomosty nad zalewem Witoszówka już otwarte. Kilka dni temu zakończyły się prace remontowe. Ze względu na zły stan techniczny konieczne było zbudowanie zupełnie nowych balustrad ochronnych. Balustrada na każdym z dwóch pomostów ma długość 104 cm i wykonana została z metalu oraz drewna. Oprócz montażu nowych balustrad na pomostach wymieniono zmurszałe deski, a całą drewnianą nawierzchnię zaimpregnowano środkami grzybobójczymi i oczyszczono z ptasich odchodów. Niestety z tym ostatnim sobie radzić na bieżąco. Zamieszkujące nad zalewem mewy, które są pod ochroną, w dalszym ciągu wykorzystują balustrady jako miejsce swojego odpoczynku. Ptaki mają się u nas dobrze, a według opinii ornitologa ich populacja wzrasta, co jest ewenementem na tak niewielkim akwenie, jakim jest świdnicki zalew. Red
Źródło: 30minut
Około 3000 osób odwiedziło wałbrzyską giełdę pracy i edukacji, na której prezentowały się zakłady produkcyjne z regionu, spółki miejskie, jednostki pośredniczące oraz szkoły i uczelnie wyższe. Była to okazja dla wielu mieszkańców, na znalezienie zatrudnienia, uzyskanie informacji o możliwościach podnoszenia kwalifikacji oraz wymaganiach jakie stawiają pracodawcy. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, w marcu tego roku w placówce zarejestrowanych było prawie 13 tysięcy osób. Stopa bezrobocia sięga zatem nieco ponad 20%, natomiast w całym województwie bez legalnej pracy pozostaje 13,6% jego mieszkańców. Urząd pracy posiada jednak oferty zatrudnienia między innymi w takich branżach jak hotelarstwo i gastronomia, budowlana, handlowa oraz dla pracowników biurowych. Dostępna jest również praca za granicą przy pakowaniu i zbiorach owoców oraz na taśmach produkcyjnych.
czytaj więcejPiętnastu przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw oraz pięć organizacji pozarządowych wzięło udział w cyklu szkleń dotyczących społecznie odpowiedzialnego biznesu. Uczestnicy warsztatów „Dolnośląskiej Akademii Menadżerów CSR” mieli okazję zdobyć wiedzę, w jaki sposób łączyć cele ekonomiczne oraz prospołeczne w swoich branżach. - To nie jest tylko przekazywanie „suchych” informacji. Te szkolenia, to przede wszystkim spotkanie ludzi, którym się chce robić coś ważnego i sensownego - opowiada Paweł Niziński, trener z organizacji „Goodbrand” Warszawa. Była to już trzecia edycja cyklu szkoleniowego w ramach projektu „Współpraca międzysektorowa – projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu”. Podczas warsztatów indywidualnych i grupowych przedstawiciele przedsiębiorstw oraz organizacji, wypracowali metody wdrażania strategii CSR oraz utrzymywania jej w swojej działalności. - Wszystko zależy od tego z jakim zapałem podejdziemy do tych działań. W jaki sposób je będziemy koordynować i organizować. Często jest tak, że od jednego pomysły, lawinowo tworzą się w głowie następne, a idea wciąż się rozwija – podkreśla Miłosz Krężlewski, uczestnik szkoleń z firmy „MTM Polska”. Kreatywność uczestników zaowocowała konkretnymi pomysłami, które mają nadać ich działalności charakter biznesu społecznie odpowiedzialnego. Polega on na łączeniu celów ekonomicznych oraz prospołecznych, jak kultura, ekologia, czy edukacja. - Prowadzimy z koleżankami Brafiterię, czyli sprzedajemy biustonosze. Naszymi klientami są kobiety i to na ich dobrym samopoczuciu nam zależy. - mówi Justyna Dąbrowska, uczestniczka szkoleń – Oprócz tego promujemy edukację prozdrowotną oraz wszelkiego rodzaju aktywność tego środowiska na terenie Wałbrzycha – podkreśla. Zadaniem projektu jest zbudowanie współpracy międzysektorowej pomiędzy małym i średnim biznesem, organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
czytaj więcejPismo, które wysłał do jednostek gminnych Robert Hadaś, skarbnik Wałbrzycha nie pozostawia złudzeń. Sytuacja finansowa naszego miasta jest tragiczna. Czy to już koniec marzeń o wielkim Wałbrzychu? „Informuję, że przy obecnym planie i sposobie gospodarowania środkami pieniężnymi gmina nie jest w stanie w pełni zrealizować planowanych zadań. W związku z powyższym proszę o oszczędne gospodarowanie środkami i dokonywanie wyłącznie wydatków obligatoryjnych (w tym wynikających z zawartych umów). W obecnej sytuacji należy zaniechać zawierania nowych umów, które nie są niezbędne dla funkcjonowania jednostki, jak również powstrzymać się od dokonywania różnego rodzaju zakupów” - czytamy w dokumencie. Nasze miasto boryka się z dużymi kłopotami finansowymi, a kasa świeci pustkami. Tajemnicą poliszynela jak fakt, że to m.in. ze względów ekonomicznych zlikwidowano kilka palcówek oświatowych w Wałbrzychu. Żaden z banków nie chce również udzielić kredytów naszej gminie.
czytaj więcejW dniach 28-29.04.2012 na terenie pokopalnianych hałd w Wałbrzychu odbędzie się piąta edycja zawodów MOTOHAŁDA, będąca eliminacją Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w CC. Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w imprezie.
W zawodach będą mogli wziąć udział amatorzy bez licencji i zawodnicy z licencją C, B lub A na motocyklach enduro, cross i quadach. Będzie też odzielna motocyklowa klasa MŁODZIK dla zawodników w wieku 10-14 lat.