sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Piesze wędrówki w okolicach Pieszyc
2022-12-06 13:06

Pieszyce to miejscowość położona u podnóża Gór Sowich. To świetne miejsce wypadowe do pieszych wędrówek i nie tylko! Gmina należy to STREFY MTB SUDETY, jest więc tu wiele malowniczych tras rowerowych, a zimą narciarze na biegówkach mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych.


Co warto zwiedzić w okolicach Pieszyc? Najbardziej charakterytycznym pod względem turystyki punktem jest Wielka Sowa z wieżą widokową na szczycie, wysoką na 25 m. Wstęp na wieżę jest płatny, a w obecnej chwili trwają prace remontowe. Na Wielką Sowę można dojść z Pieszyc przez Rościszów lub Kamionki, albo dojechać samochodem na Przełęcz Jugowską lub Walimską, a stąd już pieszo na szczyt. Szlaki piesze są w większości łagodne i dostosowane do turystyki rodzinnej. Czerwony szlak rowerowy jest jednak przeznaczony dla rowerzystów zaawansowanych, z dobrą kondycją.

 

Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobra­zowego Gór Sowich. Góry Sowie należą do najatrak­cyjniejszych terenów w województwie dolnośląskim. Przyciągają czystym powietrzem, pięknymi krajobra­zami, bogatą florą i fauną, ciszą, szlakami turystycz­nymi i ścieżkami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.

 

Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Największą atrakcją turystyczną gminy Pieszyce jest jednak ponad 100-letnia wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która jest także symbolem całych Gór Sowich.

 

Co roku w gminie odbywają się m.in.: Jarmark Wielkanocny i Bożonarodzeniowy, Dni Pieszyc, Kino Plenerowe w parku, Zawody MTB o Puchar Burmistrza Miasta Pieszyce, Góry Sowie UpHill, czyli wjazd z Pieszyc na Przełęcz Jugowską na nartorolkach oraz liczne rajdy samochodowe, które na stałe wpisały się w krajobraz Gór Sowich.

 

Niedaleko Rościszowa, idąc z Pieszyc po lewej stro­nie drogi, znajduje się góra Grodzisko (535 m n.p.m.), na której archeolodzy odkryli ślady rozległej warowni, z podwójnym wałem i fosą z drugiej połowy XIII w.

 

Idąc lub jadąc dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opo­dal możemy obejrzeć malowniczo położony i otoczony drzewami kościółek pw. Św. Bartłomieja, z końca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.

 

Barokowo-klasycystyczny jest też pałac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba ośrodka wypoczynkowego Kasztel.

 

Wyruszając z Rościszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Woda" w Lasocinie. Można tu złowić pstrąga, obejrzeć minizoo z lamami i papuga­mi, zjeść, odpocząć i przenocować. Dalej wspinamy się w górę strumienia, do węzła szlaków na polanie Stara Jodła. Stąd szlakiem żółtym i czerwonym albo żółtym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punktów widokowych w Sudetach - Wielką Sowę.

 

Natomiast w Kamionkach obejrzeć można kościół pw. Aniołów Stróżów z XVIII w., z krzyżem pokutnym wmurowanym w ścianę.

 

Teren Kamionek zasługuje na uwagę ze względu na licznie występują­ce tu ślady po dawnym górnictwie. Około kilometra na północ od ko­ściółka odnaleźć można pozostałości po kopalni srebra. Położoną na zboczach Kokotnej Łąki (802 m n.p.m.) wielopoziomową kopalnię „Augusta" uznano za jedną z najpiękniejszych w Sudetach.

 

Stoki gór Czyżyka (555 m n.p.m.) i Błyszcza (637 m n.p.m), leżące po drugiej stronie Kamionek, pokryte są licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. Są to pozostałości po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydoby­wano tu m. in. rudy srebra, barytu i ołowiu. Kopalnie te nie są udostępnione turystycznie.

 

Miłośników flory i fauny z pewnością zainteresu­je, oznakowana pomarańczowymi trójkątami, ścieżka przyrodnicza między Kamionkami a Lasocinem. Przej­ście trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami infor­macyjnymi. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolinę Rościszowa, Lasocina i Kamionek.

 

Źródło: pieszyce.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: